לגלות עולם חדש: העשרת עולמו של הילד דרך סיפור

אז איך זה להיות תלמידה? שאלתי אותה. "לא כיף". "למה?" היא ענתה בנחרצות "כי כל הזמן צריך ללמוד…כל הזמן צריך רק לכתוב ולחשוב."
איך נלמד את ילדנו מבלי שירגישו תלמידים? איך חושפים אותם למידע, לעובדות חדשות כשהם לא רוצים ללמוד?

ילדים ברובם הם סקרנים מטבעם ורובם לא אוהבים להרגיש "לומדים", יתכן כי המסגרת והכללים נוגדים את הרצון הטבעי שלהם לחופש, למשחק, לעולם דמיוני ולסיפור.

הסיפור חושף בפני הילדים רגשות, מערכות יחסים שונות, התנהגויות ולעיתים פנטזיות והוא אמצעי יעיל, בלתי פורמלי ומהנה להנגיש לילדנו עובדות ומידע חדש על העולם בו אנו חיים. הוא כלי יעיל המאפשר לעורר, לקדם ולהניע למידה באופן סמוי במידה מסוימת. הוא מארגן ומקשר בין מידע ועובדות (לעיתים יבשות) לבין המציאות היומיומית שלנו והעולם שאליו אנו קמים מדי בוקר ובו אנו חיים. הוא מקרב את הקורא לסיפור ולעובדות ומעלה שיח סביב נושאים מתוך הסיפור ומאפשר להתבונן עליהם בתוך התרחשות סיפורית ולא כעובדה שעומדת בפני עצמה. הוא מאפשר לעיתים לזכור מידע טוב יותר. שיחות בין הדמויות מעוררות את הקורא או המאזין למחשבה ונקיטת עמדה. הוא מהווה "גשר" בין שפע המידע המצוי בעולמנו אל מוחם של ילדנו,  גשר בין למידה והנאה. הוא מטשטש את תחושת הלמידה הפורמלית ומאפשר לילד ללמוד ולהיחשף למידע, בקצב שלו ובדרך שלו, דרך חוויה סיפורית כזו או אחרת.

ילדים נוטים להתחבר לסיפורים, והסיפורים עוטפים את המידע בחוויה, בתחושה בלתי פורמלית.

הסיפור מעורר רגש, מפעיל את הדמיון ולרוב מעביר את הקורא לעולם אחר. הוא מאפשר במהלך הקריאה ולעיתים גם לאחריה לחיות מציאות אחרת, חיים אחרים לפי בחירתו של הקורא. הטמעה של מידע ועובדות במהלך הסיפור, מאפשרים להפוך אותם מוחשיים יותר כשהם חלק מהסיפור, העלילה והדמויות שאליו התחבר הקורא. העובדות מקבלות משמעות אחרת בתוך סיפור והמידע הופך מוחשי יותר.

אז מה לזה ולספר תעלומת התנין השביעי?

הספר "תעלומת התנין השביעי" נכתב מתוך כוונה ברורה ליצור ספר של "מידע ועלילה" כדי ללמד את ילדנו מידע חדש ומעניין על העולם שלנו, דרך סיפורים מעניינים. מה קורה בטבע? מה זה זואלוג? איך לוכדים תנין? מתי תנינים לא זזים? כל זה ועוד שזורים בתוך הסיפורים הקצרים המרתקים, העלילה הקלילה והשיח שבין גיבורי הסיפור. הספר תעלומת התנין השביעי מציג עובדות ומידע על העולם בו אנו חיים, המשולבים לאורך עלילה קלילה, סיפורים קצרים ומרתקים מעולמו של חוקר חיות ושיח בין דמויות בשפה שמותאמת לילדים ומנסה להתקרב לעולמם. שיח שמעלה עמדות ונקודות הסתכלות שונות בנוגע לנושאים חשובים מעולמנו. הסיפורים והשיח מקרבים את הילדים אל התוכן, הופכים חלק מהעובדות למוחשיות יותר ומעוררים את הילד לחשוב, למצוא עניין, לחוות דעה, ללמוד, להכיר עוד פרטים ועובדות, לארגן ולשמר טוב יותר את המידע שמועבר להם על העולם שבו אנו חיים.

העובדה שחלק מן הסיפורים הקצרים המסופרים התרחשו במציאות באופן כזה או אחר ומהווים משהו מהעולם האמיתי, מספקת דרך נוספת ללמד את הילדים עוד משהו על המתרחש בעולמנו. הם מתארים עולם תוכן עשיר, שלרוב הילדים איננו מוכר ומאפשרים למידה של מציאות חיים אחרת נוספת לזו שבה הם חיים.